Београд, 17. август 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изразио је данас очекивање да ће предлог резолуције којим Србија тражи од Генералне скупштине УН да затражи мишљење Међународног суда правде о легалности једнострано проглашене независности Косова и Метохије добити већину гласова.
Јеремић је на конференцији за новинаре по повратку из Њујорка,
где је предао предлог поменуте резолуције у званичну процедуру Генералне скупштине УН, навео да ће Русија наставити да подржава Србију у вези са Косметом, укључујући и овај предлог.
Он је нагласио да неће бити никаквих промена у руском ставу, што је потврђено у разговору који је водио са представницима Русије у УН током боравка у Њујорку.
Тешка борба је пред нама за добијање већине у Генералној скупштини, рекао је Јеремић и објаснио да је потребно да Србија на заседању Генералне скупштине за резолуцију добије просту већину гласова земаља које се изјашњавају.
Према његовим речима, потребан је један глас више “за” него “против”, односно потребна нам је проста већина оних који се опредељују.
Он је напоменуо да специјални тим Министарства спољних послова, са помоћником министра Феодором Старчевићем на челу, већ месец и по дана борави у Њујорку и да сваки дан у Уједињеним нацијама разговара са представницима земаља чланица УН.
До сада смо имали контакте са између 130 и 140 земаља у вези са нашом резолуцијом, навео је министар и додао да је већина земаља наклоњена нашој резолуцији, а приличан број држава се уздржава да каже да ће гласати за њу.
Према његовој оцени, ако иницијатива Србије буде успешна, краткорочно гледано можемо да очекујемо да процес признавања Космета буде готово обустављен.
Истовремено, Јеремић је напоменуо да ће дугорочни ефекат зависити од мишљења Међународног суда правде.
Очекивање нашег правног тима је да крајње мишљење тог суда не може бити да је једнострано проглашена независност Косова у складу са међународним правом, указао је министар.
Уколико наша очекивања буду испуњена, како је нагласио Јеремић, ефекат ће бити да се супротстављене стране врате за преговарачки сто јер ће се испоставити да не постоји међународно-правно утемељено решење за косовски проблем, већ само оно које је наметнуто ван норми међународног права.
Он је истакао да је резолуција Србије најважнији корак у одбрани суверенитета и територијалног интегритета земље јер је циљ да се питање Косова пребаци на терен међународног права.
С обзиром на то да сматрамо да је међународно право прекршено, терен на коме Србија има највеће шансе за успех јесте терен међународног права будући да ту имамо најјаче аргументе, објаснио је министар.
Јеремић је рекао да је током посете УН изнео очекивање да неће доћи до завршетка процеса реорганизације цивилног присуства на Косову без учешћа Београда и подршке у Савету безбедности.
Ми ћемо наставити преговоре са УНМИК-ом о модалитетима међународног цивилног присуства, најавио је он и изразио очекивање да ће у наредним данима и недељама разговори са представницима УНМИК-а бити настављени.
Министар је подсетио на то да је процес преноса надлежности са УНМИК-а на Еулекс почео без сагласности свих заинтересованих страна и без експлицитне подршке Савета безбедности.
Кад је реч о одлуци студента Миладина Ковачевића, кога траже Сједињене Државе, да остане у Србији, он је нагласио да је то лична одлука Ковачевића, и додао да су закони Србије јасни и да они штите наше грађане.
Јеремић је оценио да је цела ситуација жалосна и да је нанела штету угледу Србије у свету, уз напомену да би било боље ако би се случај решио на споразуман начин.