Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Пуна интеграција западног Балкана у ЕУ једини пут ка стабилности у региону

Пуна интеграција западног Балкана у ЕУ једини пут ка стабилности у региону

Београд, 2. септембар 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић и министар спољних послова Мађарске Кинге Генц данас су постигли сагласност да је једини пут ка миру и стабилности у региону пуна интреграција западног Балкана у Европску унију.

Вук Јеремић и Кинге Генц
Фото: Танјуг

Јеремић је на заједничкој конференцији за новинаре са Кингом Генц нагласио да је интеграција Србије у ЕУ стратешки приоритет Владе Србије, која ће наставити да улаже снажне напоре у испуњавање тог циља.

Он је рекао да је Мађарска једна од оних земаља чланица ЕУ која је снажно подржала пут Србије у Унију, као и да је у разговору са министром спољних послова Мађарске добио уверавања да ће Влада ове земље наставити да и даље пружа подршку Београду.

Министар је навео да разговор са Кингом Генц није био лак, имајући у виду да су се односи Мађарске и Србије променили пошто је мађарска влада признала једнострано проглашену независност Косова и Метохије.

Влада Мађарске је признала овај нелегални акт Приштине и тиме нанела тежак ударац односима Београда и Будимпеште, истакао је Јеремић и додао да ће још много морати да се ради на унапређењу билатералних односа двеју земаља.

Он је указао на то да је министру спољних послова Мађарске пренео снажан и непоколебљив став Србије да је за нашу земљу независност Космета била неприхватљива 17. фебруара и да ће увек остати неприхватљива.

Јеремић је навео да је Кингу Генц упознао са иницијативом Србије да Генерална скупштина УН затражи мишљење Међународног суда правде о легалности једнострано проглашене независности Космета, као и да је по том питању затражио подршку Мађарске.

Према његовим речима, наша земља ће наставити снажно да се бори свим правним и дипломатским средствима, пре свега у Уједињеним нацијама и Међународном суду правде, да очува свој суверенитет и територијални интегритет.

Министар је, говорећи о сутрашњој посети високе делегације Србије Бриселу, рекао да ће главна тема разговора бити европске интеграције Србије и кораци који у том циљу морају да се предузму до краја овог месеца и до краја године.

Он је додао да ће током посете Бриселу бити речи и о проблемима са којима се Србија суочава на путу ка ЕУ, укључујући и питање мира и стабилности у региону, односно на Космету.

Истовремено, Генц је навела да се ставови Мађарске и Србије разликују по питању Косова и нагласила да Будимпешта сматра да је Србија једна од кључних земаља за стабилност западног Балкана.

Мађарска је једна од оних земаља које снажно подржавају Србију на њеном путу ка ЕУ јер сматра да је то од изузетне важности, како за економију и стабилност Србије, тако и за стабилност целог Балкана, истакла је Генц.

Она је оценила да различите позиције око Космета не смеју да утичу на билатералне односе, и у том смислу је поздравила повратак амбасадора Србије у Будимпешту.

Генц је указала на то да две суседне земље имају врло блиске односе и подсетила на економску и културну сарадњу Београда и Будимпеште, као и на сарадњу у области заштите права мањина.

Према њеним речима, Мађарска је спремна да понуди конкретне предлоге за помоћ Србији у процесу придруживања ЕУ, имајући у виду да је та земља имала и добра и лоша искуства на путу ка чланству у ЕУ.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs