Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Обележен Међународни дан демократије

Обележен Међународни дан демократије

Београд, 15. септембар 2008. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас на свечаној седници у Народној скупштини поводом обележавања Међународног дана демократије да су пред Србијом велика искушења и задаци, од којих је највећи очување територијалног интегритета и суверенитета наше земље.


Цветковић је на седници, која је започела химном "Боже правде", навео да Србија данас са целим светом обележава Међународни дан демократије и подсетио на то да је наша земља у току своје историје увек имала тежњу да се демократски развија, али да није увек бирала најбољи и прави пут.

Према његовим речима, некада су томе доприносиле и глобалне историјске околности, али је увек на то утицала и сналажљивост владајуће елите.

Сада су се створили услови за то да Србија престане да тумара по прошлости, да се бави митовима, легендама и лажним дилемама. Време је да, поучена историјским искуствима, наша земља почне са изградњом модерне државе која има јасне циљеве и начине да дође до њих, при чему желимо да реч Србија постане синоним за демократију, истакао је он.

Влада Србије је формирана на сагласности око опредељења за европску будућност, затим око очувања Косова и Метохије, јачања економије, јачања социјалне одговорности, борбе против криминала и корупције и поштовања међународног права, прецизирао је председник Владе.

Ти јасни принципи су реална основа бржег развоја демократске Србије. Имамо бројне предности – од геостратешког положаја, до вредних и образованих људи који су спремни да од Србије створе економског лидера у региону, нагласио је Цветковић.

Према његовим речима, за то су потребни и храброст и мудрост. Пред нама су велика искушења и велики задаци. Највећи задатак је очување територијалног интегритета и суверенитета. Наша борба за очување Косова и Метохије је изазов са којим је била суочена готово свака генерација у Србији. Изабрали смо пут мира, преговора и дипломатско-правне борбе, и то је доказ демократичности Србије.

Истовремено, председник Владе је навео да Влада Србије настоји да наша земља постане истински фактор стабилности у овом делу Европе.

Хоћемо да се и на овим просторима поштује међународно право, а за своја права ћемо се борити у Уједињеним нацијама. Очекујемо да ће Генерална скупштина Уједињених нација и Међународни суд правде изрећи праву оцену о нелеганом проглашењу независности Косова. Наш циљ је да се проблем једнострано проглашене независности Косова пресели из сфере политике у сферу права, што би било значајно достигнуће Владе, указао је он.

Цветковић је објаснио да је други правац ка очувању Косова и Метохије стварање предуслова за просперитетни живот грађана који живе у овој јужној покрајини, због чега Србија улаже у економски развој Космета.

Да бисмо очували Косово и Метохију, потребно је да економски ојачамо Србију. Једини начин за то је да будемо отворени за проток робе и капитала и према истоку и према западу. Европска будућност Србије нема алтернативу, истакао је председник Владе.

Он је рекао да је Споразум о стабилизацији и придруживању са Европском унијом најозбиљнији корак који је Србија у том правцу учинила. Ми смо земља која се налази на раскрсници европских путева и ту предност морамо да искористимо. У блиској будућности Србија ће бити земља модерних путева, железница, гасовода и нафтовода, поручио је Цветковић.

Према његовим речима, гасно-нафтни споразум са Руском Федерацијом је у најдубљем интересу за стварање енергетске стабилности у нашој земљи, као и за убрзање економског развоја, при чему Србија сматра да са Руском Федерацијом треба да унапредимо и трговинске односе.

Због свега тога потребно је да што пре уредимо сопствену државу, створимо ефикасне институције, донесемо и, што је још важније, спроводимо законе, нагласио је председник Владе и додао да је на нама и да све обавезе које имамо према међународном и домаћем праву што пре испунимо јер нема разлога да сами спутавамо развој сопствене земље.

Демократија подразумева сталне промене, афирмацију различитости и поштовање једнакости. У малој земљи каква је Србија поштовање ових принципа је од кључне важности. У прошлости је било грешака. Ова генерација више неће правити грешке, већ ће убрзано водити земљу у правцу демократске и економски снажне државе, навео је Цветковић.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је у обраћању присутнима да су највећи непријатељи демократије популизам, демагогија и корупција, и нагласио да се млада и крхка демократија у Србији може одржати и развијати само уколико власт и грађани заједнички раде на томе.

Демократска власт мора искористити народно поверење да развије демократски дух, учврсти демократске институције, укључи све више грађана у друштвене реформе, да ствара амбијент за економски развој, побољша животни стандард и помаже најугроженијима, истакао је председник Републике.

Он је оценио да демократију данас угрожавају маргиналне и деструктивне антидемократске групе, али да је можда највећи непријатељ демократије у нашој земљи корупција, јер њено присуство у друштву производи код грађана губљење поверења у демократски поредак, у владавину права и смисао правде.

Данас је Србија слободна демократска држава, са институцијама, законима и политичком праксом који су стандардизовани за савремени демократски свет. Уједињене нације, Савет Европе и друге међународне организације донели су правила демократског понашања којих се ми придржавамо, навео је Тадић.

Председник Србије са жаљењем је констатовао да, и поред тога, постоје наши сународници и држављани на Косову и Метохији који нису заштићени тим правилима и о којима Србија мора да брине.

Као квалитете демократије, он је истакао и уважавање маргинализованих група, посебних потреба и различитости.

Према његовим речима, Србија, као држава грађана различитих националности и културних идентитета, треба то богатство да преточи у све већу толеранцију и демократичност.

Борис Тадић
Тадић је указао на то да је демократија постала планетарна вредност и да је она политички облик владавине који је стандард и мера за сва уређена слободна друштва, а свако нарушавање демократских вредности догађа се уз ризик од осуде највећег дела света.

Он је подсетио на то да највећи део људи у свету данас демократију види као политичку слободу и право да говори, критикује и да се удружује, као политичку једнакост, слободан избор својих представника, једнаке шансе, учествовање у доношењу одлука, одсуство дискриминације, толеранцију и проширење слободе на све маргинализоване или мањинске групе.

Угрожавање ових вредности је морални и политички прекршај који цивилизација осуђује, нагласио је Тадић и додао да је у протекла два века Србија на свом путу ка демократији морала да савладава многе стране и унутрашње непријатеље.

Ниједна демократска власт не сме да заборави да су грађани носиоци суверенитета, дакле, највиша власт. И још једно историјско искуство и поука коју су нам оставили стари мислиоци: нема добре државе без добрих грађана, а добре грађане може да створи само добра држава, закључио је председник Србије.

Председник Народне скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић изјавила је на седници да очекује да Генерална скупштина УН усвоји резолуцију којом би се од Међународног суда правде затражило мишљење о противправном, једностраном и нелегалном проглашењу независности Косова и Метохије.

Она је оценила да је Међународни суд правде оформљен у циљу одбране принципа Повеље УН и међународног права и да не би требало да се оглуши о такав захтев.

Мислим да с правом можемо да очекујемо да ће Међународни суд правде у свом мишљењу подржати универзални демократски принцип територијалног интегритета и суверенитета држава, па тиме и територијални интегритет и суверенитет Србије у њеним међународно признатим границама, навела је Ђукић-Дејановић.

Она је истакла да су парламенти централне институције демократије, да је њихов посебан задатак да се максимално залажу за поштовање територијалног интегритета и суверенитета свих држава, као и да се политика силе елиминише у односима међу државама.

Неодвојива демократска функција парламента, али и његова обавеза, јесте да буде ефикасан, што значи да мора бити добро организован како би обезбедио “сервис” за потребе свих грађана, објаснила је Ђукић-Дејановић.

Свечаној седници су, поред народних посланика, присуствовали државни званичници, чланови Владе Србије, градоначелник Београда, представници дипломатског кора и верских заједница, као и други гости из културног и јавног живота.

Генерална скупштина Уједињених нација прогласила је прошле године 15. септембар за Међународни дан демократије, а Србија се од ове године придружује националним парламентима земаља чланица Интерпарламентарне уније које обележавају тај дан.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs