Почетак истраживања о пушењу код трудница и породиља у Србији
Београд, 30. септембар 2008. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић саопштио је данас да су представници Удружења за јавно здравље и Национална комисија за превенцију пушења овог министарства започели истраживање о пушењу код трудница и породиља у Србији.
Милосављевић је на конференцији за новинаре објаснио да се истраживање спроводи у оквиру пројекта "Јачање капацитета цивилног друштва у Србији", који финансира Канадско удружење за међународни развој, а реализује се на основу споразума потписаног између Министарства здравља и Канадске асоцијације за међународни развој.
Циљ истраживања је да што пре добијемо оно што је најважније за промену понашања – доказе о томе колики проценат трудница директно угрожава себе и своје потомство пушењем, нагласио је министар и навео да су проценти о пушењу трудница у свету веома различити и крећу се од 9 одсто у Канади до 75,3 одсто у Аргентини.
Он је упозорио на то да је дувански дим масовни убица и главни узрочник великог броја болести од којих се већина може спречити, и указао на то да је зато важно да се сви укључе у борбу против пушења.
Према његовим речима, у Србији је последњих година, уз много упорног рада, проценат пушача смањен за 6 до 7 одсто, и знатно повећана свест пушача о штетности дуванског дима, али она још није онаква каква би требало да буде.
Наша борба против пушења зато мора да буде много драматичнија и са много директнијим порукама, при чему ће сваке године доћи до промене правне регулативе и до напретка у пракси, најавио је Милосављевић.
Истраживање о заступљености пушења код трудница и породиља у Србији биће реализовано на репрезентативном узорку од 2.700 жена из 66 домова здравља на територији Београда, Војводине и централне Србије, које су се породиле у периоду од 1. априла до 30. јуна 2008. године.
Главни истраживач Срмена Крстев истакла је на конференцији да је пушење у трудноћи, поред тог што може довести до превременог порођаја и рађања мање бебе, често узрок обољевања детета од респираторних болести, астме и болести средњег ува.
Она је додала да је такође уочена повезаност конзумирања цигарета са спонтаним побачајима, а резултати истраживања ће показати колико се породиље интересују за одвикавање од пушења.
Председник Удружења за јавно здравље Србије Снежана Симић навела је да у Србији постоји мали број саветовалишта за одвикавање од пушења на нивоу примарне заштите, и најавила реализацију пројекта за обучавање здравствених радника у вештинама одвикавања од пушења.