Београд, 13. октобар 2008. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас после разговора са председником Владе Републике Словачке Робертом Фицом да је међународно право главни ослонац Србије у борби за свој интерес и да у том контексту треба посматрати њен предлог резолуције Међународном суду правде.
Цветковић је указао на то да Србија има јаке аргументе и да очекује да Међународни суд каже да једнострано проглашење независности Косова није било у складу са међународним правом.
Председник Владе Словачке је нагласио да међународне судске институције постоје да бисмо их поштовали, и додао да је убеђен да проглашење независности Косова није било у складу са међународним правом.
Ако постоји бар мали део правде на овом свету, Међународни суд правде у Хагу мора то да потврди, указао је Фицо.
Он је навео да Словачка, због свог чврстог става да не призна нелегално проглашену независност Косова, не трпи никакав притисак јер од самог почетка није оставила простора да би је могли условљавати да призна Косово.
Фицо је нагласио да Влада Словачке потпуно подржава интеграцију Србије у Европску унију и то у што краћем периоду, и указао на то да је значај ЕУ све већи, посебно имајући у виду финансијску кризу у свету.
Премијер Словачке је на конференцији одржаној након сусрета са Цветковићем рекао да та земља жели Србији да пренесе искуства која је имала пре и после уласка у Унију.
Цветковић је навео да је на састанку било речи и о политичким и економским односима Србије и Словачке, при чему је закључено да су политички односи одлични и да не постоји ниједно отворено питање између две земље.
Он је, међутим, додао да ниво економских односа не одговара квалитету политичких, као и да је у разговору указано на могућност да се ти односи прошире.
На питање о сарадњи Србије са Хашким трибуналом, председник Владе Србије је рекао да је Београд демонстрирао жељу да сарађује са Хашким трибуналом, и додао да ће жеља за сарадњом бити испуњена и у случају хашког оптуженика Ратка Младића.
Председник Владе Словачке изразио је захвалност Цветковићу на бризи која је у Србији посвећена словачкој националној мањини.
Ценим то што Словаци одржавају национални и културни идентитет, али и то што су лојални грађани Србије, истакао је Фицо.
На састанку је постигнут договор о томе да се на експертском нивоу разматрају питања појединачних пројеката на којима би Србија и Словачка могле заједно да раде, при чему су истакнути област енергетике и искуство које је Словачка имала приликом уласка у ЕУ.
Сусрету са словачком делегацијом у Влади Србије присуствовали су, поред Цветковића, и потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић, као и министар трговине и услуга Слободан Милосављевић.
.
Цветковић и Фицо потписали су данас Споразум о заштити војних меморијала између Србије и Словачке, који се односи на заштиту два српска гробља у Словачкој и два гробља у Србији која су везана за словачки народ, а обе стране преузеле су обавезу да их одржавају и чувају, свака у својој земљи.
Фицо и Цветковић данас су у Привредној комори Србије свечано отворили и Пословни форум словачких и српских привредника.
Председник Владе Словачке је том приликом истакао да је Словачка највише заинтересована за улагања у енергетски сектор Србије и да жели да учествује у конкретним пројектима, као што је изградња резервоара за гас у Банатском Двору, али и других резервоара Нафтне индустрије Србије.
Према његовим речима, словачка предузећа заинтересована су и за улагања у водопривредни сектор Србије, а Словачка ће ускоро увести евро као званичну валуту, што ће, како је проценила Влада те земље, бити добро за привреднике, трговинску сарадњу, али и за грађане.
Председник Владе Србије је истакао да је економска сарадња Србије и Словачке у успону и изразио наду да ће она за годину дана бити још успешнија и да ће српска предузећа имати шта да извезу у Словачку.
Привредници имају подршку државе да унапређују односе, истакао је Цветковић и додао да је успех то што је и у време светске економске кризе побољшана привредна сарадња двеју земаља.
Председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин навео је да је за осам месеци ове године спољнотрговинска размена Србије и Словачке износила 445,2 милиона долара, што је 10 одсто више него у целој прошлој години.
Према његовим речима, економски односи Србије и Словачке заснивају се на робној размени, која је у порасту, али у тој размени српска привреда има велики дефицит, при чему је ове године Словачка, кад је реч о извозу, на 14. месту спољнотрговинских партнера Србије, а по увозу на 17. месту.
Бугарин је прецизирао да Србија у Словачку највише извози шећер, етилен, железничке вагоне, дрво и лим, а из те земље највише увози полупроизводе од гвожђа, телевизоре, хартију, картон и аутомобиле.
Он је подсетио на то да су досадашња директна улагања Словачке у Србију била у приватизацију смедеревског "Сартида" који је купио “Ју-Ес стил” из Кошица, “Културу” из Бачког Петровца коју је купила “Неографија”, као и у “Гошу” из Смедеревске Паланке чији је купац “Жос Трнава”.
У Србији шест словачких предузећа има своја представништва, а у ПКС-у је процењено да су највеће могућности привредне сарадње у црној и обојеној металургији, машиноградњи, металопрерађивачкој и хемијској индустрији, нагласио је Бугарин.
Премијери Србије и Словачке данас су, у оквиру посете Смедеревској Паланци, пустили у погон нову производну линију у Фабрици шинских возила "Гоша", коју је пре непуне две године купила словачка компанија "ЖОС Трнава".
На свечаности одржаној у хали "Гоше" званичницима Словачке и Србије речено је да је нови власник "ЖОС Трнава" у овој години инвестирала приближно пет милиона евра за модернизацију линије за производњу теретних вагона, у коју су инсталирана два плазма апарата за сечење челичних профила, као и робот за заваривање, а реновирана је и лакирница.
Нова производна линија има површину од 2.775 квадратних метара и у њој ће радити 126 радника.
У 2006. години, пре приватизације, "Гоша" је имала обрт од приближно 4 милиона евра, а до краја 2008. године очекује се обрт капитала од готово 60 милиона евра.
Од укупне овогодишње производње "Гоша" је извезла скоро 90 одсто, што је сврстава у првих пет извозника у Србији, а Агенција за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА) прогласила је ову фабрику за најбољег извозника у 2007. години.
Фабрика "Гоша" из Смедеревске Паланке приватизована је у јануару 2007. године, када је "ЖОС Трнава" за њен друштвени капитал платила приближно 140 милиона динара.
Одмах по куповини словачка компанија је исплатила заостале зараде радницима и дуг Пореској управи у укупном износу од 1,6 милиона евра, а касније је инвестирано још 1,8 милиона евра у основна средства.
Свечаности у хали Фабрике "Гоша" присуствовала је целокупна државна делегација Словачке у посети Србији, у којој су и министар спољних послова Јан Кубиш, државни секретар Министарства економије Петер Жига, словачки амбасадор у Србији Игор Фурдик и више од 20 представника словачких компанија.
Државна делегација Словачке допутовала је у нашу земљу на позив председника Владе Србије и
дочекана је уз највише државне почасти.