Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Усвајање закона из области правосуђа допринеће ефикаснијем раду судија

Усвајање закона из области правосуђа допринеће ефикаснијем раду судија

Београд, 12. новембар 2008. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изјавила је данас да ће решења садржана у предлозима закона о судијама и о Високом савету судства допринети повећању ефикасности и квалитета рада судија, уз гаранцију начела независности судске власти.

Маловић је, образлажући предлоге ових закона у Скупштини Србије, истакла да без независног судства, које је ослобођено сваког притиска, нема владавине права, што је један од основних услова демократије.

Она је објаснила да решења садржана у Предлогу закона о судијама предвиђају да ће судије уместо парламента убудуће бирати ново тело, а то је Високи савет судства.

Овај документ такође предвиђа општи избор судија за све судове у Србији, навела је Маловић и најавила да ће бити успостављена нова мрежа правосудних органа у којима ће изабране судије почети да раде 1. јануара 2010. године.

Према њеним речима, ово није реизбор већ општи избор судија, с обзиром на то да се у односу на важећи закон о територијалној организацији судова оснивају потпуно нови судови, са новим надлежностима.

Судије које први пут ступају на функцију Скупштина Србије ће бирати на период од три године, након чега ће кандидати, уколико добију прелазну оцену, бити изабрани на сталну функцију, прецизирала је Маловић.

Она је додала да је законом уређено и једно ново питање значајно за положај судија, а то је вредновање рада судија, које би касније представљало основ за њихов избор, обуку и разрешење.

Маловић је указала на то да иницијативу за разрешење судија може поднети свака особа и да ће о томе одлучивати Високи савет судства, док ће посебан разлог за разрешење бити нестручно обављање судијске функције.

Решења садржана у Предлогу закона о судијама на детаљан начин уређују питање дисциплинских прекршаја и санкција, истакла је она и напоменула да ће основ за покретање поступка за разрешење судије бити тежак дисциплински прекршај.

Када је реч о Високом савету судства, Маловић је нагласила да ће ово тело, које ће од парламента преузети низ надлежности везаних за положај и избор судија, бити независан и самосталан орган, који ће обезбеђивати независност судије.

Према Предлогу закона о Високом савету судства, тај орган бира и разрешава судије, одлучује о престанку судијске функције, предлаже Скупштини кандидате за избор судија приликом првог избора и предлаже парламенту избор и разрешење председника Врховног касационог суда, прецизирала је Маловић.

Она је објаснила да ће Савет имати 11 чланова, при чему ће чланови по положају бити председник Врховног касационог суда, ресорни министар и председник надлежног одбора Скупштине Србије.

Изборни чланови су, како је навела, шест судија са сталном судијском функцијом и два угледна и истакнута правника са најмање 15 година искуства у струци, од којих је један адвокат, а други професор Правног факултета.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs