Београд, 2. децембар 2008. године – Министар за дијаспору у Влади Републике Србије Срђан Срећковић представио је данас Нацрт закона о дијаспори којим се предвиђа повезивање српског расејања и матице кроз скупштину дијаспоре, евиденција припадника дијаспоре и обележавање дана дијаспоре.
Срећковић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, рекао да се у складу са нацртом овог закона, српско расејање први пут повезује са Србијом кроз скупштину дијаспоре, коју ће, осим представника дијаспоре, чинити и председник Републике, председник Владе Србије, ресорни министри, представници САНУ, Српске православне цркве (СПЦ), Привредне коморе и Јавног медијског сервиса.
Он је навео да ће скупштина дијаспоре за разматрање појединих области формирати своје савете – економски савет дијаспоре, савет за статусна питања и савет за културно-просветну и научну сарадњу.
Министар је истакао да ће усвајањем овог закона Влада Србије показати вољу да на озбиљнији, одговорнији и рационалнији начин води политику према расејању, с обзиром на то да у иностранству живи трећина грађана Србије.
Према овом закону, под појмом дијаспора подразумевају се сви држављани Србије који живе у иностранству и припадници српског народа који живе у иностранству а нису држављани Србије, независно од тога да ли су држављани неке друге државе или су апатриди, а државу Србију доживљавају као своју матицу, објаснио је Срећковић.
Он је навео да се законом уводи и дан дијаспоре, који ће бити обележаван на Видовдан, 28. јуна, а предвиђена је могућност и да се у земљама у којима живи српска дијаспора формирају канцеларије за дијаспору.
Овај закон је веома значајан јер регулише припрему, организовање и спровођење евидентирања припадника дијаспоре, указао је министар и додао да ће евидентирање бити добровољно, као и да ће прикупљени подаци бити тајни.
Срећковић је објаснио да ће евидентиране особе добити "легитимације припадника дијаспоре", које ће издавати Министарство за дијаспору и које ће бити основ за остваривање права на учење српског језика и ћириличког писма у матици, конкурисање за стипендије у матици и коришћење услуга повереника надлежног за односе матице и дијаспоре.
Министар је додао да је законом предвиђена и конкурсна процедура за доделу средстава из буџета за пројекте који доприносе јачању веза дијаспоре и матице.
Он је подсетио на то да је јавна расправа о предлогу овог закона почела јуче, и изразио очекивање да ће у јануару бити направљен финални текст закона.
Срећковић је навео да се текст предлога закона налази
на сајту Министарства за дијаспору, као и да је радна верзија закона послата на 2.400 адреса удружења и угледних појединаца из дијаспоре.