Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Циљ Стратегије дугорочног економског развоја српске заједнице на Космету економска интеграција са осталим деловима Србије

Циљ Стратегије дугорочног економског развоја српске заједнице на Космету економска интеграција са осталим деловима Србије

Београд, 11. јануар 2007. године - Председник Координационог центра за Косово и Метохију Санда Рашковић-Ивић изјавила је данас да су циљеви Стратегије дугорочног економског развоја српске заједнице на Косову и Метохији економска интеграција са осталим деловима Србије, унапређење животног стандарда, заустављање исељавања и подстицање повратка Срба у покрајину.

Рашковић-Ивић је на конференцији за новинаре одржаној после седнице Владе навела да се међу приоритетима овог документа, који је данас усвојен, налази и унапређење инфраструктуре кроз постизање енегретске стабилности, изградњу и реконструкцију путева и железнице.

Она је напоменула да је други приоритет образовање и да Стратегија предвиђа консолидацију високошколских установа, могућност студирања на даљину или такозвани "телеконферанс" за студенте у Косовској Митровици, као и усклађивање образовних програма са потребама привреде.

Развој малих и средњих предузећа такође је један од приоритета овог документа, као и изградња институционалне инфраструктуре, рекла је Рашковић-Ивић и најавила да ће 13. јануара у северној Косовској Митровици бити отворена Агенција за привредне регистре.

Такође, она је истакла да ће Стратегија ове недеље бити представљена у Бечу амбасадорима ОЕБС-а, као и да ће ускоро бити презентована у Москви и Вашингтону.

Албанској страни понуђено је да се направи свеобухватна стратегија економског развоја, али је она то одбила, па се због тога овај документ односи само на српску заједницу, објаснила је Рашковић-Ивић и изразила уверење да ће албанска заједница у оквиру суштинске аутономије која јој је понуђена израдити своју стратегију развоја.

Министар за капиталне инвестиције Велимир Илић изјавио је да је на данашњој седници Влада усвојила текст уговора о концесији за изградњу, коришћење и одржавање аутопута од Хоргоша до Пожеге.

Он је подсетио на то да је на тендеру за ову концесију најповољнија била понуда шпанско-аустријског конзорцијума "FCC Construccion - Alpine Mayreder".

У изради концесионог уговора учествовали су представници министарстава за капиталне инвестиције, финансија и за економске односе са иностранством, као и конзорцијума који је победио на тендеру, навео је министар и најавио да ће уговор бити потписан наредног четвртка.

Према његовим речима, обезбеђене су све банкарске гаранције неопходне за овај пројекат, чија је вредност 1,5 милијарди евра.

Министар за државну управу и локалну самоуправу Зоран Лончар рекао је да је у току спровођење новог Устава, који, између осталог, предвиђа децентрализацију власти и равномеран регионални развој Србије.

Влада је у циљу спровођења Устава, на седници одржаној у Вршцу, донела Закон о територијалној организацији, док је данас усвојила Стратегију регионалног развоја Србије од 2007. до 2012. године, подсетио је он.

Лончар је објаснио да овај стратешки документ дефинише основе регионалног развоја наше земље, а његово доношење било је неопходно јер Србија представља пример неравномерно регионално развијене државе.

Према његовим речима, однос развијености (доходак по становнику) између Града Београда и Јабланичког округа је 1:4 у корист Београда, а највећа диспропорција постоји између Апатина и Босилеграда, где је тај однос 1:15 у корист Апатина.

Истовремено, министар је навео податак да приближно две трећине укупних прихода у Србији остварују Град Београд и Јужнобачки округ, чије је седиште у Новом Саду, и напоменуо да су то иначе најразвијенији делови земље.

Циљеви ове стратегије су одрживи развој, повећање регионалне конкурентности, смањење регионалног сиромаштва, заустављање негативних демографских кретања, наставак процеса децентрализације, економска интеграција српских заједница на Косову и Метохији и изградња институционалне регионалне инфраструктуре, напоменуо је Лончар.

Завршен је и текст новог закона о равномерном регионалном развоју, истакао је Лончар и изразио уверење да ће се он убрзо наћи у скупштинској процедури.

Према његовим речима, Стратегија регионалног развоја подразумева брзо усвајање нове регионалне политике у Србији, као и формирање финансијске институције која ће бити потпора оваквом убрзаном равномерном регионалном развоју.

Стратегијом је предвиђено стварање нових институција, рекао је Лончар и навео да ће њихови називи бити одређени будућим законом о равномерном регионалном развоју.

Он је указао на то да овај стратешки документ подразумева и доношење акционог плана, који ће садржати конкретне мере и рокове за спровођење Стратегије.

Лончар је прецизирао да ће акциони план дефинисати и фискалну и кредитну политику, политику државне помоћи, политику запошљавања и страних улагања, и додао да су у оквиру фискалне политике предложени бројни подстицаји.

Председник Савета за равномени регионални развој Републике Србије Бајрам Омерагић указао је на велики значај доношења ове стратегије, уз напомену да су при њеној изради уважене препоруке Европске уније, Светске банке и Међународног монетарног фонда.

Омерагић је објаснио да искуства модерних земаља говоре о томе да сви делови једне земље морају да имају исте инфраструктурне потенцијале.

Влада Србије ће највероватније на наредној седници амандманом допунити Закон о територијалној организацији, најавио је он, тако да ће, како је рекао, Нови Пазар и још неколико општина добити статус града, с обзиром на то да испуњавају услове који су поменутим законом предвиђени.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs